دستگاه شیشه بالابر یکی از اجزای مهم و ضروری در تمامی مدل‌های خودرو است. زیرا شما برای بالا بردن یا پایین آوردن شیشه‌های ماشین خود به آن نیاز دارید. نوع دستگاه شیشه بالابر و محل قرارگیری آن در خودرو، به مدل ماشین شما بستگی دارد. اگر هنوز نمی‌دانید منظور از بالابر شیشه چیست، تا انتهای این مقاله از علی پارت همراه ما باشید. ما ضمن معرفی دستگاه بالابر شیشه و انواع آن به بررسی علل خرابی احتمالی آن نیز پرداخته‌ایم.

مفهوم بالابر شیشه چیست؟

دستگاه شیشه بالابر یک مجموعه‌ مکانیکی در داخل خودرو است که به باز و بسته شدن شیشه‌های جانبی خودرو کمک می‌کند. اکثر خودروهای امروزی دارای یک دستگاه بالابر شیشه الکتریکی هستند که توسط کلیدی روی در یا داشبورد آن کنترل می‌شوند. در خودروهای سطح پایین‌تر‌ و قدیمی معمولاً از مکانیزم دستی برای بالا بردن شیشه استفاده می‌شود.

شما هنگامی که دکمه بالا/ پایین را فشار می‌دهید یا دستگیره‌ها را می‌چرخانید، این دستگاه شروع به فعالیت می‌کند. در نتیجه بر اثر رسیدن برق به موتور الکتریکی یا چرخش میل لنگ، پنجره به طرف بالا و پایین حرکت می‌کند. اگر دستگاه بالابر شیشه به درستی کار نکند، شیشه اتومبیل در یک وضعیت ثابت باقی خواهد ماند.

دستگاه بالابر شیشه چگونه کار می‌کند؟

آیا می‌دانید وظیفه دستگاه بالابر شیشه چیست؟ دستگاه شیشه بالابر، قطعه‌ کوچکی است که روی تمامی در‌های خودرو نصب می‌شود. این قطعه وظیفه دارد بین موتور بالابرنده شیشه و خود شیشه‌ها و اجزای مرتبط با آن هماهنگی ایجاد کند. این دستگاه‌ها ممکن است از نوع کابلی یا چرخ دنده‌ای باشند که در زیر به شرح هر یک پرداخته‌ایم:

منظور از مدل چرخ دنده‌ای در دستگاه بالابر شیشه چیست؟

شیشه بالابر مدل چرخ دنده‌ای

دستگاه‌های شیشه بالابر مدل چرخ دنده‌ای به مدل قیچی نیز شناخته می‌شوند. در این مدل‌ها، قطعه رگلاتور X شکلی وجود دارد که باعث باز و بسته شدن شیشه خودرو می‌شود. میله‌های رگلاتور X با باز کردن پنجره‌ها  کنار هم جفت شده و به صورت یک خط صاف در می‌آید. هنگامی که شما تصمیم می‌گیرید پنجره را ببندید، این میله‌ها مجدداً از هم فاصله می‌گیرند. در نتیجه، با وارد کردن فشار ضمن کمک به بسته شدن شیشه، به شکل X قبلی خود باز می‌گردند.

مکانیزم‌های کابل دار در بالابر شیشه چیست؟

دستگاه شیشه بالابر مدل کابلی

رگلاتورهای کابلی، براکتی روی شیشه دارند و از طریق کابل متحرک داخل یک نوار کشویی باعث حرکت پنجره‌های خودرو می‌شوند. هنگامی که قصد دارید پنجره را باز کنید، قرقره موجود در نوار کشویی شروع به جمع کردن کابل می‌کند. بالعکس نیز به محض اقدام به بستن شیشه‌ها، کابل‌ها از قرقره رها شده و شیشه‌ها بسته خواهند شد.

چند نوع بالابر شیشه داریم؟

پس از رسیدن به پاسخ سؤال بالابر شیشه چیست نوبت به آشنایی با انواع آن می‌رسد. در حالت کلی ما دارای دو نوع بالابر شیشه دستی و برقی در اتومبیل‌ها هستیم. در بالابرهای دستی که بیشتر در خودروهای قدیمی نظیر پیکان می‌توانید ببینید، از دسته برای حرکت دادن شیشه‌ها استفاده می‌شود.

بیشتر خودروهای امروزی به بالابرهای برقی مجهز هستند و شما کافی است دکمه تعبیه شده برای هر شیشه را فشار دهید. در این صورت موتور الکتریکی موجود در خودرو به صورت خودکار شیشه‌ها را به سمت بالا یا پایین حرکت می‌دهد. توجه داشته باشید که در برخی خودروها نظیر پراید، شاهد هر دو مدل دستی و برقی در اتومبیل هستید.

اهمیت دستگاه بالابر شیشه خودرو چیست؟

دستگاه بالابر شیشه خودرو یکی از قطعات یدکی مهم و حیاتی در هر خودرویی محسوب می‌شود. شما برای تنظیم دمای خودرو، تهویه هوا یا قرار دادن و برداشتن اشیا نیاز به باز و بسته کردن پنجره دارید. اگر در هر کدام از بخش‌های دستگاه بالابر  مشکلی رخ دهد، شما قادر به باز و بسته کردن پنجره نخواهید بود. این قضیه زمانی بغرنج خواهد شد که پنجره شما باز باشد و نتوانید ببندید چرا که امنیت خودروتان به خطر می‌افتد. پس لازم است بدانید علل احتمالی خرابی بالابر شیشه چیست تا بتوانید در صورت مواجه با مشکل، سریع آن را رفع کنید.

علل خرابی شیشه بالابر خودرو چیست؟

قبل از بررسی علل خرابی باید بدانید در خودرو شما نوع بالابر شیشه چیست سپس نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. اگر دستگاه بالابر برقی است و امکان باز و بسته کردن هیچ پنجره‌‌ای را ندارید، احتمال دارد رگلاتور دچار مشکل شده باشد. برخی اوقات خرابی قطعات داخلی موتور بالابر شیشه موجب عدم بالا و پایین رفتن شیشه‌های خودرو می‌گردد.

اگر بالابر شیشه دستی باشد، احتمال دارد یکی از قطعات دچار شکستگی شده و مانع عملکرد صحیح بالابر می‌شود. هر گونه ایراد در مدار الکتریکی بالابر حتی سوختن آن نیز می‌تواند در فرایند بالا و پایین شدن شیشه‌ها اختلال ایجاد کند.

چگونه عمر بالابرهای شیشه‌ای برقی را افزایش دهیم؟

شما با انجام چند ترفند ساده می‌توانید مانع بروز هر گونه اختلال در بالابر شیشه ماشین خود شده و طول عمر آن را بالا ببرید.

  • پس از باز و بسته شدن کامل پنجره، فوراً دکمه را رها کنید. از فشردن بیش از حد دکمه به هر دو سمت بپرهیزید.
  • در صورت عدم دسترسی به کلیدها، هرگز سعی نکنید با نشستن و فشار دادن به شیشه آن را باز کنید.
  • موتورهای دستگاه بالابر شیشه را به صورت دوره‌ای چک کنید و در صورت نیاز با روغن‌های مخصوص آن‌ها را چرب کنید.

سخن پایانی

دستگاه بالابر شیشه خودرو یکی از قطعات حیاتی به کار رفته در ساخت خودرو است. حال شما می‌دانید منظور از بالابر شیشه چیست و با انواع آن آشنا شدید. با چک و تنظیمات دوره‌ای می‌توانید از بروز هر گونه مشکلی در خودرو به خصوص خرابی دستگاه بالابر شیشه ماشینتان جلوگیری کنید.

شما فروشندگان عزیز لوازم یدکی خودرو می‌توانید انواع بالابرهای شیشه را به صورت عمده از علی پارت خرید کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید  اجناس برای راه اندازی مغازه لوازم یدکی خودرو می‌توانید روی کارشناسان ما حساب کنید.